تبلیغات
آبدانان چم کبود جولیانیان - ابدانان و جاذبه هایش
 
خدایا:خوشبختی من یافتن تو میان این همه ضمیر است...

ابدانان و جاذبه هایش

نوشته شده توسط :مسعود گندمی
پنجشنبه 1394/10/17-06:00

ابدانان با مردمانی از اقوام با غیرت (لک و کرد و لر)

                              

      اطلاعات عمومی در مورد ابدانان و حومه

عکس ابدانان

مکان های دیدنی و پیشینه تاریخی

این منطقه از تاریخ و قدمتی دیرینه بر خوردار بوده و آثار ارزنده تاریخی سراسر آن را فرا گرفته است. آثار ‹‹گورگبران›› و ‹‹قلعه كرودیت›› از جمله این آثار می باشند و اهمیت تاریخی و قدمت آن را نشان می دهند. این شهرستان  دارای تفرجگاه های متعددی نیز می باشد.  مهم ترین مراكز دیدنی و زیارتگاهی  آبدانان را آثار تاریخی قلعه هزارانی، آثار تاریخی پشت قلعه در ابدانان ، قلعه و شهر باستانی جولیان واقع در شمال دهستان چمکبود. تنگه ی خرسی چم کبود.دریاچه دو گانه سیاه گاو آبدانان در فاصله 8 كیلومتری سراب باغ آبدانان ، غار طبیعی مژاره درآبدانان در روستای مژاره و سراب باغ، مناظر طبیعی سراب آبدانان، مناظر طبیعی كوه اناران و كبیر كوه و زیارتگاه سید صلاح الدین محمد با سبك معماری خاص مربوط به دوره سلجوقی تشكیل می دهند.


موقعیت جغرافیایی ، حدود و وسعت شهرستان آبدانان و مناطق دیدنی و باستانی و زیارتی ابدانان

شهر آبدانان در دامنه جنوبی كبیركوه و در دره با صفای رودخانه آبدانان در شمال مقبره امام زاده سید صلاح الدین محمد قرار دارد . این شهرستان به لحاظ نظامی ، كشاورزی و دامداری اهمیت دارد  .

نمایی از بافت شهری ابدانان:


  

مراكز زیارتگاهی 


1.   مقبره امامزاده سید صلاح الدین محمد:

به گزارش روابط عمومی اداره کل اوقاف و امور خیریه استان ایلام، سید صلاح الدین محمد(ع) آبدانان
 
امام زاده سیدصلاح الدین محمد(ع) فاقد شجره نامه و کتیبه تاریخی ساختمان و نام بانی آن می باشد. بعضی این امام زاده را فرزند امام موسی کاظم (ع) می دانند و عده ای بر این عقیده اند که سید صلاح الدین محمد بن ناصرالدین بن السفیر بن مهدی بن غلام بن عیسی بن یعقوب بن ابراهیم محمدباقر(ع) می باشد.
 بقعه متبرکه سیدصلاح الدین محمد(ع) در جنوب شرقی شهر آبدانان و در انتهای شهر بر روی تپه ای قرار دارد.بنای اصلی قرون هفتم یا هشتم هجری در زمان سلجوقیان ساخته شده و در سال 1372 در زمینی به مساحت 500 مترمربع بنای جدید آن احداث شده است.
 بنای امام زاده سیدصلاح الدین محمد(ع) بر نقشه مستطیل شکل ساخته شده و دارای گنبد دوپوش با گنبد مفرش(ارچین) بیرونی و گنبد نیم کروی داخلی است.بدنه بنا از دو قسمت بدنه قدیمی و الحاقات جدید تشکیل شده است. .بدنه قدیمی شامل دو قسمت اتاق ورودی  و گنبدخانه می باشد.قسمت الحاقی نیز شامل یک شبستان که سه طرف بنا را ر قسمت ها غربی، شرقی و جنوبی احاطه کرده است. 
 زائران این امام زاده از استان های ایلام، لرستان و خوزستان بوده و تراکم زائران در ایام تعطیلات و  فصل بهار(  به ویژه ایام عید) است.
 در شهرستان آبدانان امام زادگان زیادی وجود دارند، اما در میان آنان از لحاظ شهرت بین مردم، امام زاده صلاح الدین محمد(ع) از میان آنان مشهورتر است. تراکم بسیار زیاد امام زاده دلیل روشن از اعتقاد مردم منطقه به امام زاده صلاح الدین (ع) است از همین رو برا ایشان ارزش و احترام بالایی قائل هستند.
 شاید قلل سربه فلک کشیده کبیرکوه و دینارکوه در زمانی دور شاهد حضور ابرمردی از خاندان پاک رسول الله(ص) و بزرگ زاهدی چون سیدصلاح الدین محمد(ع بوده است و اکنون زبان ناگویای اینان و گذر زمان باعث گمنامی و بی نشان شدن ایشان شده و غبار تاریخ کهن این مرز و بوم را پوشانده است.

2.  بقعه شیخ پیر محمد


بقعه این امام زاده در پنج کیلومتری جنوب شرقی شهر آبدانان، بخش مرکزی و در حد فاصل روستای پشت قلعه و انصار واقع شده است. درمنطقه به "باو پیرممه"  یا بابا پیرمحمد معروف است. 
 
بنای بابا پیرمحمد فاقد کتیبه تاریخی و نام بانی می باشد.اهالی روستای انصار که در جنوب این بنا سکونت دارند خود را از نوادگان باباپیرمحمد می دانند و در این رابطه شجره نامه ای در دست دارند و از طریق آن خود را به جابرانصاری صحابه ی مشهور پیامبر(ص) منسوب می کنند.
 
بنای این بقعه متبرکه بر نقشه مستطیل شکل ساخته شده و دارای دوپوش با گنبد رک و دوازده ضلعی و گنبد نیم کروی داخلی است. داخل دیوارهای ساختمان 8 گنبد وجود دارد و داخل هر گنبد گنبدی کوچکتر قرار گرفته است.در داخل اتاق مقبره، ضریح به گونه معمولی وجود ندارد و به جای آن بر فراز قبر، اتاقکی گنبدار ساخته شده است.درب ورودی امام زاده در ضلع شرقی است.
 
مردم منطقه اعتقاد بس عجیب و عمیق نسبت به امام زاده پیرمحمد شاه دارند. از دلایل عمیق بودن این اعتقاد حضور جناب پیرمحمد شاه در محضر امام رضا(ع) است و دیگر اینکه مردم روستا ایشان را به عنوان جدشان قبول دارند. مردم منطقه از جناب پیرمحمد شاه به بزرگی و عظمت یاد می کنند و کرامات ایشان ورد زبان عام  مردم شهرستان است.   

3.  بقعه منصور بوالحسن.

در روستای قدح بالا از دهستان ماسپی به فاصله ی 65 کیلومتری آبدانان واقع شده است.


4.  بقعه عبدالرحیم

امام زاده عبدالرحیم (ع) آبدانان:

 
این امام زاده در شهرستان آبدانان، بخش مورموری روستای سیاهگل واقع شده است. از ایشان شجره نامه ای در دسترس نمی باشد ولی به صورت شفاهی نقل می گردد که سید عبدالرحیم از نوادگان امام موسی کاظم (ع) بوده که برای دیدار حضرت امام (ع) قصد عبور از این منطقه را داشته است که توسط گروهی کشته شده و در همین مکان دفن گردیده است.
 بنای قبلی ان بقعه 200 سال پیش بدست بنایی که اهل دزفول بوده ساخته شده است و همچنین در زمان بازسازی بنای جدید سنگ قبرهای مربوط به 450 سال پیش پیدا شد.
بنای جدید در سال 1380 در زمینی به مساحت 150 متر مربع ساخته شده است.
 بنای ساختمان بر محیطی مربع شکل در ابعاد 11 در 12 مترمربع ساخته شده است. درب ورودی آن در ضلع شرقی  و بر روی دیوار آن آیت الکرسی کاشی کاری شده و بر بالای بنا گنبد ایزوبام شده و چهار ستون داخلی برای حفظ تعادل وزن گنبد و سقف بنا به کار رفته است.
 مردم روستای سیاهگل از ایشان به عنوان سیدی جلیل القدر یاد می کنند و نسب شریفش را به امام موسی کاظم (ع) می رسانند و برای ایشان احترامی فوق العاده قائل هستند.اعتقاد مردم به این است که ایشان ملجا و پناهگاه آنها و رفع کننده ی مشکلات و سختی هایشان است.


   

مراكز تاریخی و باستانی :

1. قلعه هزار در

این قلعه در شرق شهرستان ابدانان واقع گردیده است که قدمتش به دوره ساسانی می رسد.نمای اصلی این اثر،طاقهای هلالی شکل می باشد.با توجه به ساختار معماری،اثر احتمالاً قلعه یا پادگان نظامی بوده است.مصالح بکار رفته در ساخت این قلعه شامل سنگهای تراشیده و قلوه سنگ هایی است که از گچ پخته بعنوان ملات استفاده شده است.

2.  پشت قلعه

در 5 کیلومتری جنوب شهرستان آبدانان و در میان روستا پشت قلعه،بر بلندی تپه ای منفرد که رودخانه جاری آبدانان از پای آن می گذرد،آثار بنای قلعه ای به چشم می خورد.

مصالح به کار رفته در قلعه قلوه سنگ،گچ و ساروج می باشد.قلعه مذکور دارای بخشهای متعددی از جمله باروی قلعه،برجکهای دیده بانی و نگهبانی،ورودی قلعه اماکن مسکونی و شاهنشین،تونل و پلکان متعلقه بوده است .

با عنایت به شیوه معماری،ساختار،نحوه استفاده از مصالح،اجرای طاقها،مطالعه و بررسی سفالهای سطحی منطقه و مقایسه بادگیر اماکن تاریخی حفاری شده،این اثر فرهنگی-تاریخی مربوط به دوران ساسانیان است.

بنای قلعه روستا پشت قلعه تحت حفاظت اداره کل میراث فرهنگی و گردشگری استان است که در سال 1380 به جهت اهمیت آن و انجام مطالعات باستانشناسی و حفاظت و مرمت آن در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده است.

 

عکس:علی نظری از پشت قلعه

3.  قلعه هزارانی

قلعه هزارانی:

در امتداد جاده آبدانان - چم کبود در ابتدای شهرک هزارانی در بخش شمالی جاده بقایایی قلعه ای بر روی یک تپه طبیعی دیده می شود.ارتفاع این تپه حدود 10 متر می باشد که آثار بجای مانده معماری آن به صورت یک قلعه بوده که با مصالح سنگ و گچ ساخته شده است پلان بنا به شکل دالانهایی مستطیلی شکل و طویلی است که متاسفانه کاملاً تخریب و به صورت مدفون و نیمه مدفون مشاهده می شوند و مربوط به دوران ساسانی می باشند.

4.قلعه و شهر تاریخی جولیان واقع در شمال شرقی دهستان چم کبود(چمکبود).ابدانان

دژ جولیان در قسمت شمال شرقی شهر باستانی جولیان واقع در دهستان چمکبود در ۱۵ کیلومتری شهرستان ابدانان استان ایلام کشور ایران قرار دارد. بر روی تپه ماهور طبیعی مشرف بر این شهر باستانی آثاری از این قلعه قدیمی قرار دارد که بصورت دژی مستحکم ساخته شده‌است.در ادامه ی وبلاگ کاملا در مورد جولیان بحث شده است.. 


پسته ی کوهی یا به زبان محلی قلن. کلن. ونک .از کبیرکوه چم کبود

تاریخ 30.7.94

http://static.mihanblog.com//public/user_data/user_files/349/1046400/IMAG0176.jpg

نمایی از چم کبود(چمکبود)


نمایی از زمستان در چمکبود

 


5.مجموعه تاریخی پنج برادر مورموری

6.شهر تاریخی طلور

7.شهر تاریخی سراب

8.تنگه ی خرسی واقع در کبیرکوه در شمال دهستان چم کبود


 جاذبه های طبیعی


1.دریاچه ی دو قلوی سیاه گاو

2.آبشار ماهوته

3.غار مژاره:

در 35 کیلومتری غرب ابدانان بطرف مورموری این غار بفاصله ی 5کیلومتری از جاده ی اصلی قرار دارد.این غار کاملا طبیعی و دارای 3دالان(تالار) ابی در فواصل مختلف میباشدو عمق غار250 متراست.احتمالا دریاچه های دو قلوی سیاه گاو از این منطقه سرچشمه میگیرند.دیواره ی غار از سنگ گچی بوده و دهانه ی ورودی ان 2/5متر ارتفاع دارد.حوضچه هایا دالان(تالار) داخلی به ترتیب مساحت25و120و18متر میباشندو انتهای غار بن بست و پوشیده از لایه های گلی میباشد.

4.عکس از تختان


5.منطقه توریستی چم چالان

6.تفریحگاه طبیعی دینارکوه

7.پشته ی چم کبود

8.منطقه ی ور گر ابدانان

9.دینارکوه در بهارو زمستان


این تالاب به وسعت حدود سه هكتار در فاصله 24 كیلومتری بخش سراب باغ از توابع شهرستان آبدانان واقع گردیده اند .سراب های مذكور به صورت جوشان از سازندهای گچساران سرچشمه گرفته و در مجموع دو دریاچه بیضی شكل كه توسط رودخانه سیاه گاو  از هم جدا می شوند ، را به وجود آورده است . در محدوده تالاب ها ، اكوسیستم متنوعی از حیات وحش را می توان مشاهده نمود كه آبزیان وابسته به تالاب نوعی هم پیوند و همبستگی اكولوژیكی و بیولوژیكی میان دریاچه و نواحی اطراف آن را برقرار می سازد . این موضوع از نظر فرایندهای زیست محیطی حائز اهمیت فراوانی است . با توجه به شرایط محیطی اطراف تا لاب ها و وجود منابع غذائی فراوان و پذیرش پرندگان مهاجر آبچر و كنار آبچر و هم چنین قابلیت زیست گاهی بالای آن از نظر زیست محیطی می تواند به عنوان یك اكوسیستم خاص تلقی شود .

 سروده ای به زبان لکی :  اقای محمد حیدری

تو وه پینه دل خوشو مه وه چمه تو
تو وه فِرَه دلخوشو مه وه کَمه تو
مه زونی زالونه کرده چَم؛ همه کَس
وه لا هَر قصّه که ئیر بای ئه دَمه تو
چوارشه بیا ئی بخته هله منه
تو پپیه مه بیای ئو مه شَمعه تو
بچیام بکوچیام سر البگرتام
همریه م بیا وه خاطرِ جَمِه تو
چملت بیان وه بهر مه نه بی کس
دله تنگه مه بیا هر وه سهم تو
شویی که سِزه و زمهریر و زِقه
تو ئاگر بیای ئو مه هم وه کَمه تو

 به قلم:مسعود گندمی.محمودگندمی

نظرات() 


مهدی
دوشنبه 1395/08/3 19:29
سلام
¥¥شر اعظم¥¥
شنبه 1395/01/7 12:32
سلام
وب قشنگی داری عکسام عالیه
با اجازه من ورمیدارم برا کاری نیاز دارم
اگه شد یه سری به مام بزن
دوشنبه 1393/10/15 10:23
به نام خدا
با سلام
نویسنده محترم در صورت امکان با ما تماس بگیرید
09154085737
با تشکر
پاسخ مسعود گندمی : با سلام دوست عزیز ادرس ایمیل هست.کاری هست در خدمتم

سیامک رحمانی
پنجشنبه 1393/06/27 08:10
سلام.خوب هستی اقای گندمی.از اینکه در وبلاگ جنابعالی تفرقه ی قومیتی وجود ندارد کمال تشکر رادارم.با ارزوی موفقیت برای شما عزیزان....%
علی
دوشنبه 1393/02/22 12:08
سلام دادش مسعود
منم خیلی وقته از آرش خبر ندارم بعضی وقتها یه زنگی میزد بعدعید ازش خبری ندارم نکنه اتفاقی براش افتاده؟ یا شایدم زن گرفته مارو یادش رفته
بابا داداش زود به زود آپ کن دلمون گرفت قربان
پنجشنبه 1393/02/4 09:20
سلام داش مسعود ،چرا از مشکلات چم کبود نمیگی؟ دیر به دیر به روز رسانی میکنی.. دوست داشتم عکس های زیادی از چم کبود ببینم. از آداب و رسوم مردم چم کبود هم مطالبی میذاشتی خوب بود داداش.
راستی از آرش دادآفرین خبری نداری؟ چندوقته بی خبرم ازش
پاسخ مسعود گندمی : سلام خوبی داداش خودتو معرفی نکردی.واله ارش فک کنم تهران باشه الان
مسعود
سه شنبه 1393/01/26 14:56
سلام دوست عزیز.میخواستم بازدیدکننده های سایت های همدیگه رو برای هم بفرستیم.
اگر لطف کردید و با این پیشنهاد یعنی همون تبادل لینک خودمونی،موافق
بودید،باهام تماس بگیرین.اراده بفرمایید و مشخصات سایت خود را به ایمیلم بفرستین یا در خود سایت شنخ و در یکی از پست ها
نظر بگذارین،تا در سریع ترین لاگین به سایت،سایت نازنین شما را لینک دهیم.
می تونید عنوان و توضیحات و آدرس سایت حقیر رو بصورت
جداگانه در بخش مربوط به آن در سایت خود قرار دهید.
عنوان:شنخ
توضیحات:پایگاه شهید نورالدین خدامرادی(شنخ)
آدرس سایت:
http://www.shankh.ir
اگرم با تبادل لوگو یا بنر هم موافق بودین که چه بهتر.
یه مطلب دیگه.آیا خواهان این هستید که در اداره و مدیریت سایت ها و انجمن های شنخ به من کمک کنید؟
در صورت موافقت برای پیوستن به گروه همه فن حریف شنخ،بهم اطلاع بدین.در هر زمینه ای که دوست داشته باشین میتونین
به ما کمک کنید.
ممنون از اینکه حوصله داشتید تا آخر مطلب رو بخونین.
سرابباغی...
پنجشنبه 1392/10/19 22:14
دوست عزیز تا جایی که همه می دونن مژاره منطقه سرابباغه نه مورموری و اینکه دریاچه دوقلوی سیاه گاوه جزء محدوده سرابباغه... با تشکر...
بنار
یکشنبه 1392/10/1 20:04
اگه امکان داره در مورد غار مه ژاره نوشته اید حوضچه هایی به مساحت 120 و . . . به جای حوضچه ها بنویسید : دالان ها (تالارها). واز اظهار لطفتون در مورد نوشتن شعر لکیم ممنونم.
بنار آبدانان
یکشنبه 1392/10/1 19:59
زیبا و دیدنی بودند . . . بارها و شاید صدها بار میخواستم بیام به وبتون که باز نمی شد . خوب شد گفتید.
سراب باغ
جمعه 1392/09/22 11:26
باسلام یه انتقاد,سرفرازی چمکبود و سراب باغ هیچ فرقی نمی کنه,من به عنوان فرزند سراب باغ خوشحال می شم که چم کبود پیشرفت کنه و جواناش باعث افتخار بشن,چون همه یا دوستای من هستن یا فامیل,یادمون نره که سراب باغ زادگاه مردم شهید پروریه که نام و آوازشون همه جا هست ودر شهرستان بیشترین شهید رو تقدیم کرده و مردمش در مهمان نوازی وغیرت و سخت کوشی زبانزدهستن,بنده برای توسعه وپیشرفت چمکبود آرزوی سربلندی دارم,واز شما دوست عزیز خواهش می کنم در وبلاگتون برای همه مناطق شهرستان احترام بگذارید... باسپاس..
پاسخ مسعود گندمی : سلام دوست عزیز ا تشکر از انتقادتون اما بنده با بازنگری کامل وبلاگ خودم علاوه بر اینکه به هیچ قومیی توحین نکرده ام بلکه احترام کامل و برابر را برای همه ی اقوام قائل بوده ام.سپاس
پنجشنبه 1392/08/9 13:18
مردمش می دانندکه شقایق چه گلی است
سلام.برهمه ی بچه هاب خوب وبا غیرت چمکبود
آرش دادآفرین
پنجشنبه 1392/07/25 16:03
سلام تهرانم سرکارم
پاسخ مسعود گندمی : هر جا هستی موفق باشی داش ارش
آرش دادآفرین
جمعه 1392/07/19 09:54
مهندس صیاد چراغی چطورن؟
آرش دادآفرین
جمعه 1392/07/19 09:50
سلام مسعود درجه گرفتی؟ من الان تیمسار شدم
پاسخ مسعود گندمی : سلام خوبی چه خبر داش ارش خوش میگذره کجایی چیکار میکنی؟
علی حسینی
سه شنبه 1392/07/16 17:46
سلام آقای گندمی تشکر از وبلاگ قشنگت عکس های بیشتری از طبیعت چمکبودبزار
پاسخ مسعود گندمی : salam aghaye hoseyni hatman be roye cheshm
یاسین قیاسی
جمعه 1392/07/12 17:17
دست خوش بابت وبلاگ زیبایت من الان شمالم با دیدن عکس قلن هات دهنم اب افتاد کاش بود و میخوردیم.سلام و درود بر هرچی لکه
پاسخ مسعود گندمی : سلام دوست عزیز وقت زیاده.راستی مگه شمال نداره؟
سهرابی
دوشنبه 1392/06/11 15:00
سلام با اجازه عکس سد انحرافی را ورداشتم
پاسخ مسعود گندمی : سلام
.داش سهرابی این حرفا چیه ما در خدمتیم
یکشنبه 1392/06/3 08:51
سلام خوه خوه دمکتو گرم.اویانو وطن مه.دوست دیرم
یکشنبه 1392/06/3 08:51
سلام خوه خوه دمکتو گرم.اویانو وطن مه.دوست دیرم
تورج سلیمانی
چهارشنبه 1392/05/30 16:35
سلام خوبی وبلاگت خوبه ولی حیف ی عکس از من توش نیست....
یاد قدیما بخیر
پاسخ مسعود گندمی : باشه اگه موجود بود ازت میذارم....
شنبه 1392/05/26 09:39
salam mohandes khobi.che khabar?abdanan o chamkabodi k migofti in bod!
shokhi kardam vaghean ghashangan
شنبه 1392/05/26 09:38
salam mohandes khobi.che khabar?abdanan o chamkabodi k migofti in bod!
shokhi kardam vaghean ghashangan
حسین سلیمانی
جمعه 1392/05/25 13:02
salam.veblag khobi dari hamshahri berozesh kon.fadaye harchi abdananie
ساناز عبدالهی
چهارشنبه 1392/05/16 23:51
سلام همشهری خوبم وبلاگ خوبی دارید نشون همکلاسیام دادم واقعا سربلنمون کردید....
پاسخ مسعود گندمی : سپاس
دختران خیالی
سه شنبه 1392/05/1 12:27
سلام
باافتخارلینك شدید
منوبادختران خیالی لینك كنید
جواددد
دوشنبه 1392/04/17 20:48
به به...
درود
عجب عکسایی از چم کبود خودتون گذاشتید...دست مریزاد.
خوبه خوب
درود بر بچه های ابدانان
شنبه 1392/04/15 19:17
وبلاگ زیبایی دارید دست مریزاد...
اصغر
چهارشنبه 1392/04/5 09:18
درود بر شما
امیدوارم موفق باشید فرزندان فیلمان
من و فیلمان به شما افتخار میكنیم
به فیلمان هم سر بزنید
پاسخ مسعود گندمی : درود دوست عزیز:
فرزندان فیلمان ما هم به شما افتخار میکنیم...
رفیق
شنبه 1392/03/11 17:27
سلام مهندس خوبی.بابا اینقد درس نخون وبلاگتو هم بروز کن.
هر وقت اومدی مرخصی ولایت میبینمت.بدرود
پاسخ مسعود گندمی : سلام.کاش خودتو معرفی هم میکردی
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.


درباره وبلاگ:آرشیو:


طبقه بندی:


آخرین پستها:


پیوندها:


پیوندهای روزانه:


نویسندگان:


آمار وبلاگ:فال حافظاستخاره آنلاین با قرآن کریم

Google

در این وبلاگ
در كل اینترنتThe Theme Being Used Is MihanBlog Created By ThemeBox